Jak przekazać mieszkanie w testamencie?

Chciałbym, aby po mojej śmierci spadek odziedziczyły córki po połowie, jednak mieszkanie chciałbym przekazać wnukowi. Jednocześnie nie chcę, aby wnuk miał jakiekolwiek problemy z uzyskaniem prawa własności tego mieszkania i musiał toczyć spory sądowe. Co mogę w tej sytuacji uczynić?

Aby zabezpieczyć wnuka i rozdysponować konkretnym składnikiem majątku na wypadek śmierci warto uczynić w testamencie zapis windykacyjny na rzecz wnuka. Zgodnie z art. 981(1) kc oznaczona osoba nabędzie przedmiot zapisu windykacyjnego z chwilą otwarcia spadku (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być m.in. rzeczy oznaczone co do tożsamości (np. mieszkanie, ale nie mogą być np. pieniądze). Testament z zapisem windykacyjnym należy sporządzić u notariusza. Zapis windykacyjny będzie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu (mieszkanie) nie będzie należeć do spadkodawcy lub jeżeli spadkodawca jest zobowiązany do jego zbycia. Należy pamiętać o możliwości żądania zachowku przez osoby uprawnione. Jeżeli pozostała część majątku (poza mieszkaniem przekazanym na zasadzie zapisu windykacyjnego) nie wystarczy na pokrycie zachowków należnych spadkobiercom, wówczas będą oni mieli roszczenie do zapisobiercy windykacyjnego (wnuka) o uzupełnienie zachowku. Zapisobierca będzie zobowiązany do przekazania spadkobiercom odpowiedniej sumy tylko w granicach wzbogacenia na skutek zapisu windykacyjnego. Koszt sporządzenia u notariusza testamentu z zapisem windykacyjny wynosi około 250 zł.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>