Poradnik

POZEW O ZACHOWEK
KROK PO KROKU

adw. Tomasz Kucharski
r. pr. Olga Raganowicz-Grzelczyk

Pobierz bezpłatnie

 

O poradniku

Poradnik jest odpowiedzią autorów na najczęściej zadawane pytania dotyczące zachowków, pojawiające się zarówno przy wykonywaniu czynności zawodowych w kancelarii adwokackiej oraz kancelarii radcy prawnego, jak i w ramach porad prawnych pro publico bono udzielanych cyklicznie przez prawników kancelarii w Zielonej Górze.

45 praktycznych przykładów

chartWszystkie zagadnienia poruszone w poradniku zostały poparte praktycznymi przykładami. Gro przykładów pochodzi ze spraw sądowych prowadzonych przez autorów poradnika. Są również przykłady spraw rozstrzyganych przez sądy powszechne na terenie Polski oraz przez Sąd Najwyższy

55 czytelnych wykresów

chartWykresy sporządziliśmy w dwóch formach, tj. jako mapa myśli oraz jako oś czasu. Ułatwia to znacznie zrozumienie skomplikowanych niejednokrotnie stanów faktycznych i przepisów prawnych.

Szybki przegląd poradnika

Wszystkie zagadnienia zostały przedstawione na 71 stronach poradnika. Poniżej szybki przegląd tego, co znajdziesz w środku:

Spadek – kilka podstawowych informacji

Z rozdziału tego dowiesz się co wchodzi w skład spadku, kto jest spadkodawcą, kto jest spadkobiercą, kiedy nabywa się spadek.

Możliwe drogi realizacji roszczenia o zapłatę zachowku

Z rozdziału tego dowiesz się o możliwych drogach realizacji roszczenia o zapłatę zachowku innych niż pozew o zapłatę.

Pozew o zachowek – krok po kroku

W rozdziale tym omawiamy kolejno wszystkie zagadnienia związane z elementami pozwu o zachowek od A do Z.

Umowy, o które pytają zainteresowani zachowkiem

Oprócz umów darowizny, poruszamy kwestie związane z umowami dożywocia oraz sprzedaży. W praktyce najczęściej o te umowy pytają osoby zainteresowane zachowkiem.

Inne uprawnienia wynikające z prawa do zachowku

W rozdziale tym poruszamy zagadnienia szczególne dotyczące ograniczenia odpowiedzialności uprawnionego do zachowku.

Wzór pozwu o zachowek

W punkcie ósmym poradnika znajdziesz wzór pozwu o zachowek zawierający wszystkie elementy, które w danym stanie faktycznym należało  podnieść i wykazać.


O autorach

Tomasz Kucharski

– adwokat, stały mediator Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, członek Izby Adwokackiej w Zielonej Górze. W sferze jego zainteresowań zawodowych znajduje się przede wszystkim prawo cywilne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spadkowego. Pomaga spadkobiercom i spadkodawcom rozwiązywać problemy prawne związane z dziedziczeniem również pro publico bono, udzielając cyklicznie bezpłatnych porad prawnych z prawa spadkowego.

Olga Raganowicz-Grzelczyk

– radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców prawnych w Zielonej Górze. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół prawa gospodarczego, prawa pracy i prawa spadkowego. Autorzy prowadzą kancelarie w Zielonej Górze.

 

Pobierz bezpłatnie