Śmierć spadkobiercy testamentowego

Wiele lat temu babcia sporządziła testament, w którym powołała do spadku swoje dwie córki (naszą mamę i jej siostrę) w udziałach po 1/2 części. Nasza mama zmarła niespodziewanie w tym roku, a babcia ją „przeżyła”. Czy w takim wypadku będziemy dziedziczyć po babci jako spadkobiercy ustawowi mamy?

Jeżeli drugi spadkobierca testamentowy chce i może być spadkobiercą, wówczas udział w spadku Państwa mamy nie przypadnie Państwu, tylko temu drugiemu spadkobiercy testamentowemu, czyli w tym przypadku Państwa cioci. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy spadkodawca w testamencie nie wyrazi odmiennej woli, np. nie powołał innego spadkobiercy testamentowego na wypadek braku chęci lub brak możliwości dziedziczenia przez Państwa mamę (podstawienie – art. 963 kc). Jeżeli drugi spadkobierca testamentowy (ciocia) nie dożyje otwarcia spadku, wówczas będziemy mieć do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. W obecnej jednak sytuacji, w przypadku śmierci babci, cały jej spadek przypadnie jednej córce. Wobec tych okoliczności babcia powinna przemyśleć, czy taka rzeczywiście była jej intencja. Jeżeli bowiem wolą babci jest to, aby połowa spadku przypadła jednej córce, a druga połowa spadkobiercom drugiej córki, wówczas babcia powinna zmienić lub odwołać testament. Jeżeli tego nie uczyni, Państwo jako zstępni mogą rozważyć po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, wystąpienie z żądaniem o zapłatę zachowku.