Zachowek. Darowizny zawsze doliczane do spadku.

W poprzednim wpisie omówiłem trzy grupy darowizn z punktu widzenia prawa do zachowku (http://spadki.zgora.pl/zachowek-trzy-grupy-darowizn/). W tym wpisie chciałbym przybliżyć I grupę, tj. darowizny zawsze doliczane do spadku. Znajdują się tu wszystkie darowizny dokonane przez spadkodawcę, których przepisy nie wyłączają od doliczenia do spadku.

WAŻNE:
Ponieważ chodzi o darowizny dokonane przez spadkodawcę, to w sytuacji, gdy spadkodawca uczynił darowiznę wraz z małżonkiem, z którym łączyła go wspólność majątkowa małżeńska, wówczas co do zasady doliczona powinna zostać połowa wartości dokonanej darowizny.

Przykład:
Piotr Wiśniewski zmarł 20 września 2013 r. pozostawiając dwóch synów i żonę. Cały majątek przekazał na mocy testamentu jednemu synowi. Na rzecz syna powołanego do dziedziczenia rodzice pozostający we wspólności majątkowej małżeńskiej dokonali darowizny mieszkania o wartości 100 000 zł.

Zachowek Wykres 29Czysta wartość spadku wynosi 50 000 zł. Drugi syn będzie mógł obliczyć substrat zachowku w ten sposób, że do czystej wartości spadku doliczy połowę wartości darowanego mieszkania. Substrat zachowku wynosić zatem będzie 100 000 zł.

 UWAGA:

  • doliczenie wartości darowizn następuje niezależnie od tego, czy przedmiot darowizny jeszcze istnieje,
  • doliczenie wartości darowizn następuje niezależnie od tego, czy przedmiot darowizny wchodzi nadal w skład majątku obdarowanego,
  • dla ustalenia wartości darowizny istotna jest data jej dokonania oraz stan przedmiotu darowizny istniejący w dacie dokonania.

 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>